Späť na správy
03.06.2026 01:58

V Kuvajte a Bahrajne sa rozozvučali sirény, dôvodom sú raketové a dronové útoky

Protivzdušná obrana Kuvajtu v noci zachytila rakety a drony, uviedla v stredu skoro ráno armáda v súvislosti s najnovším hláseným útokom na tento štát Perzského zálivu. Informujú o tom agentúry DPA a AFP, píše TASR.

„Akékoľvek zvuky výbuchov, ktoré počuť, sú výsledkom zásahov systémov protivzdušnej obrany proti týmto nepriateľským útokom,“ uviedla kuvajtská armáda na sieti X, bez upresnenia ich pôvodu. Štátna tlačová agentúra KUNA informovala, že výstražné sirény sa ozvali už druhýkrát.

Sirény varujúce pred raketovým útokom sa v noci rozozvučali aj v Bahrajne, uviedlo tamojšie ministerstvo vnútra na sieti X. „Občania a obyvatelia sú vyzývaní, aby zostali pokojní a presunuli sa na najbližšie bezpečné miesto,“ uviedol rezort.

Od začiatku amerických a izraelských útokov na Irán koncom februára Teherán opakovane odpaľuje rakety a drony smerom na Kuvajt a ďalšie štáty Perzského zálivu, v ktorých sú americké vojenské základne.

Aj keď prímerie formálne platí od začiatku apríla, sporadické útoky pokračujú. Teherán ich označuje ako odvetu za americké vojenské akcie.

Americká armáda v utorok uviedla, že raketovým útokom vyradila v Perzskom zálive z prevádzky prázdny ropný tanker. Plavidlo sa pokúsilo vplávať do iránskeho prístavu a bolo zasiahnuté pri ostrove Chárk, kľúčovom iránskom centre na vývoz ropy, uviedlo americké centrálne velenie (CENTCOM) na sieti X.

Spojené štáty uvalili blokádu na lode vstupujúce do iránskych prístavov a vychádzajúce z nich 13. apríla ako súčasť svojej operácie na zvýšenie tlaku na Teherán.