Späť na správy
21.02.2024 09:00

USA varujú Rwandu a KDR pred hrozbou vypuknutia vojny, ktorú treba odvrátiť

Spojené štáty upozornili v utorok na pôde OSN Rwandu a Konžskú demokratickú republiku (KDR), že sú na pokraji vojny a je potrebné to zvrátiť. Spravili tak v čase rastúceho napätia medzi týmito dvoma africkými krajinami, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

Kinshasa, OSN a západné krajiny tvrdia, že Rwanda podporuje povstalecké skupiny aktívne v KDR v snahe získať kontrolu nad prírodnými zdrojmi v regióne. Rwanda tieto obvinenia popiera.

Po niekoľkým mesiacoch pokoja v januári opäť vypukli boje v okolí mesta Goma, ktoré je metropolou konžskej provincie Severné Kivu.

Americký vyslanec v OSN Robert Wood vyzval strany konfliktu a regionálnych aktérov na obnovenie mierového procesu. "Diplomatické snahy a nie vojenský konflikt sú jedinou cestou pre vyjednanie riešenia a udržateľného mieru," uviedol Wood na mimoriadnom zasadnutí týkajúcom sa KDR.

Po rokoch nečinnosti sa povstalecké hnutie M23 koncom roka 2021 opäť v KDR chopilo zbraní a získalo pod kontrolu rozsiahle územia provincie Severné Kivu. Regionálna metropola Goma, ktorá leží pri jazere Kivu a hraniciach s Rwandou, je od začiatku februára v podstate odrezaná od zvyšku KDR.

Armádu KDR pritom podporuje množstvo miestnych ozbrojených skupín, dve zahraničné súkromné vojenské spoločnosti, prítomnosť mierovej misie OSN a vojaci z Juhoafrického rozvojového spoločenstva (SADC).