Späť na správy
23.03.2024 05:23

USA varovali Rusko pred možným teroristickým útokom na "veľkých zhromaždeniach"

Spojené štáty začiatkom marca varovali ruské úrady pred teroristickým útokom, ktorého terčom by mohli byť "veľké zhromaždenia" v Moskve, uviedol v piatok Biely dom, niekoľko hodín po tom, ako pri masovej streľbe pri ruskom hlavnom meste zahynulo najmenej 60 ľudí. TASR informuje podľa agentúry AFP.

"Začiatkom tohto mesiaca mala vláda USA informácie o plánovanom teroristickom útoku v Moskve - potenciálne zameranom na veľké zhromaždenia, vrátane koncertov" a Washington "tieto informácie poskytol ruským orgánom", uviedla hovorkyňa Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Adrienne Watsonová.

Watsonová dodala, že administratíva amerického prezidenta Joea Bidena dodržiava dlhodobú politiku "povinnosti varovať", v rámci ktorej USA upozorňujú štáty alebo skupiny, keď získajú informácie o konkrétnych hrozbách únosu alebo zabitia s početnými obeťami.

Do koncertnej sály Crocus City Hall vpadli v piatok večer pravdepodobne piati muži ozbrojení automatickými zbraňami a granátmi. Na mieste zabili podľa úradov najmenej 60 ľudí a 100 zranili. Z budovy boli hlásené výbuchy a zachvátil ju rozsiahly požiar. K zodpovednosti za útok sa prihlásila militantná organizácia Islamský štát.