Späť na správy
01.04.2024 23:19

Iránske Revolučné gardy tvrdia, že pri útoku Izraela v Sýrii zahynuli 2 generáli

Iránske Revolučné gardy oznámili, že pri pondelňajšom izraelskom útoku na iránsky konzulát v sýrskej metropole Damask zahynuli dvaja ich generáli a päť dôstojníkov. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a DPA.

O život podľa nich prišiel brigádny generál Mohammad Rezá Záhedi, jeden z veliteľov jednotiek Kuds, ktoré majú v Revolučných gardách na starosti zahraničné operácie, a tiež jeho zástupca a taktiež brigádny generál Mohammad Hádí Hádží Rahímí.

Monitorovacia skupina Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) medzičasom zvýšila na 11 celkový počet obetí tohto útoku. Obeťami sú podľa nej výhradne bojovníci a žiaden civilista, pričom je medzi nimi osem Iráncov, dvaja Sýrčania a jeden Libanončan. Izrael sa priznáva k takýmto útokom len zriedka, pričom k tomu pondelňajšiemu sa nevyjadril.

Budova iránskeho konzulátu v Damasku bola podľa agentúry AP pri útoku zrovnaná so zemou. Teherán útok ostro odsúdil, obvinil z neho "sionistický režim" a pohrozil odvetnou reakciou. Medzinárodné spoločenstvo zároveň vyzval, aby na útok reagovalo. Útok medzičasom odsúdila aj Moskva, ktorá z neho taktiež obvinila Izrael.

DPA uvádza, že v iránskej metropole Teherán sa večer zišli na spontánnom proteste stovky stúpencov vlády. Požadovali pomstu za zabitie generálov a skandovali heslá ako "Smrť Izraelu" a "Smrť Amerike".