Späť na správy
02.04.2024 10:24

Iránsky prezident Raisí odsúdil útok na konzulát v Damasku a prisľúbil reakciu

Iránsky prezident Ebráhím Raísí v utorok odsúdil pondelňajší útok na iránsky konzulát v sýrskom hlavnom meste Damask, z ktorého obviňujú Izrael. Tento "zbabelý trestný čin" podľa jeho slov nezostane bez odozvy, informuje TASR podľa agentúr AP a AFP.

Iránska Najvyššia rada národnej bezpečnosti, ktorá je kľúčovým rozhodovacím orgánom krajiny, sa zišla v pondelok neskoro večer a rozhodla o "požadovanej" reakcii na útok. Zasadnutiu predsedal aj prezident Raísí, uvádza správa zo zasadnutia.

Izrael sa opakovane zameral na vojenských predstaviteľov Iránu, ktorý podporuje militantné skupiny bojujúce proti Izraelu, píše AP. Pondelkový úder v Damasku, ktorý si vyžiadal najmenej sedem obetí vrátane dvoch iránskych generálov, podľa AP signalizuje stupňovanie konfliktu, pretože zasiahol iránsku diplomatickú misiu.

Nie je jasné, či bude Irán reagovať sám a riskovať nebezpečnú konfrontáciu s Izraelom a jeho spojencom Spojenými štátmi, alebo sa bude naďalej spoliehať na svojich zástupcov vrátane libanonského hnutia Hizballáh a jemenských povstalcov húsíov, komentuje AP.

Iránske Revolučné gardy uviedli, že v Damasku o život prišiel aj brigádny generál Mohammad Rezá Záhedi, jeden z veliteľov jednotiek Kuds, ktoré majú v Revolučných gardách na starosti zahraničné operácie. Zahynul aj jeho zástupca, brigádny generál Mohammad Hádí Hádží Rahímí. Izrael sa k pondelňajšiemu útoku odmietol vyjadriť.

Od októbrového vypuknutia vojny medzi palestínskym hnutím Hamas a Izraelom v Pásme Gazy dochádza k prakticky každodennému ostreľovaniu aj na izraelsko-libanonskej hranici. Izraelská armáda tam podniká odvetné údery proti militantom Hizballáhu, ktorí opakovane ostreľujú pohraničie na severe Izraela.