Späť na správy
14.04.2024 06:11

Biden ocenil americké sily, ktoré pomohli zostreliť iránske rakety a drony

Sily Spojených štátov pomohli zostreliť "takmer všetky" drony a rakety vypálené Iránom na Izrael, uviedol v noci na nedeľu americký prezident Joe Biden po telefonáte s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom. Informovala o tom agentúra AFP.

Biden vo vyhlásení dodal, že v nedeľu zvolá stretnutie s ostatnými lídrami skupiny krajín G7, aby koordinovali "jednotnú diplomatickú reakciu" na rozsiahly útok Teheránu. Na žiadosť Izraela sa bude v nedeľu večer konať aj mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN.

"Irán - a jeho zástupné jednotky pôsobiace v Jemene, Sýrii a Iraku - podnikli bezprecedentný letecký útok na vojenské zariadenia v Izraeli. Tieto útoky čo najdôraznejšie odsudzujem," uviedol prezident USA.

V uplynulých dňoch Biden podľa svojich slov nariadil vyslanie amerických lietadiel a torpédoborcov na obranu proti balistickým raketám na Blízky východ. Reagoval tak na pravdepodobnú hrozbu zo strany Iránu, ktorý prisľúbil odvetu za nálet z 1. apríla na budovu susediacu s iránskym veľvyslanectvom v sýrskom Damasku pripisovaný Izraelu.

Biden v telefonáte s Netanjahuom opätovne potvrdil "neochvejný záväzok USA" voči bezpečnosti Izraela. "Povedal som mu, že Izrael preukázal pozoruhodnú schopnosť brániť sa a poraziť aj bezprecedentné útoky - vyslal jasný odkaz svojim nepriateľom, že nemôžu účinne ohrozovať bezpečnosť Izraela," dodal. Americké sily alebo ich zariadenia sa podľa neho nestali terčom útoku Iránu.

Stanica CNN s odvolaním sa na nemenované zdroje z americkej administratívy informovala, že Biden Netanjahuovi tiež povedal, že USA nepodporia a nesúhlasia s izraelským protiútokom na Irán.

Dvaja izraelskí predstavitelia, citovaní denníkom The New York Times, tvrdili, že Irán od sobotňajšieho večera zaútočil na Izrael 185 bezpilotnými lietadlami, 110 raketami typu zem-zem a 36 strelami s plochou dráhou letu. Hoci väčšinu z nich vypálili z územia Iránu, niektoré boli vypustené aj z Iraku a Jemenu, dodali nemenované zdroje.