Zahraniční lídri uvítali návrh USA na prímerie na Ukrajine
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady António Costa v utorok privítali návrh na dočasné prímerie vo vojne na Ukrajine, ktorý predložil Washington. Pokrok v americko-ukrajinských rokovaniach ocenil aj český minister zahraničných vecí Jan Lipavský. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.
"Toto je pozitívny vývoj, ktorý môže viesť k dosiahnutiu komplexného, spravodlivého a trvalého mieru na Ukrajine. Teraz je na rade Rusko," uviedli von der Leyenová a Costa na platforme X. Európski lídri zároveň ocenili obnovenie vojenskej pomoci a opätovné poskytovanie spravodajských informácií USA pre Kyjev. "EÚ je pripravená podieľať sa na nadchádzajúcich mierových rokovaniach spolu so svojimi partnermi," dodali predsedovia v reakcii na rokovania USA a Ukrajiny v saudskoarabskej Džidde.
"Na diplomacii záleží. Dnes sa v Džidde urobil dôležitý krok k spravodlivému udržateľnému mieru, ktorý znemožní ďalšiu agresiu. Rovnako dôležité je aj to, aby boli Ukrajinci vypočutí," napísal na X Lipavský.
Britský premiér Keir Starmer tiež privítal návrh USA. "Srdečne vítam dohodu... a blahoželám (americkému prezidentovi Donaldovi) Trumpovi a (ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi) Zelenskému k tomuto pozoruhodnému pokroku. Rusko teraz musí súhlasiť s prímerím a ukončením bojov," zhodnotil Starmer vo vyhlásení, ktoré zverejnil jeho úrad.
Premiér tiež oznámil, že v sobotu zvolá virtuálne stretnutie krajín, ktoré sú pripravené podporiť prímerie, aby prediskutovali ďalšie kroky. "Sme pripravení pomôcť ukončiť túto vojnu spravodlivým a trvalým spôsobom, ktorý umožní Ukrajine užívať si slobodu," dodal Starmer.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron ocenil napredovanie v rokovaniach, "najmä v súvislosti s myšlienkou 30-dňového prímeria". Podobne ako ostatní lídri zdôraznil, že "loptička je teraz jednoznačne na ruskej strane, aby zabezpečila podpísanie prímeria".
"Zdá sa, že Američania a Ukrajinci urobili dôležitý krok smerom k mieru. Európa je pripravená pomôcť dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier," napísal aj poľský premiér Donald Tusk na X.
Ukrajina v utorok podporila návrh Spojených štátov na 30-dňové prímerie s Ruskom. Spojené štáty zároveň súhlasili so zrušením obmedzení pre vojenskú pomoc a výmenu spravodajských informácií s Ukrajinou. Podľa agentúry AFP to vyplýva zo spoločného vyhlásenia ukrajinských a amerických predstaviteľov.