Späť na správy
12.05.2025 19:00

Inflácia v Lotyšsku sa zrýchlila na viac než 1,5-ročné maximum

Spotrebiteľské ceny v Lotyšsku vzrástli v apríli na najvyššiu úroveň za vyše 1,5 roka. Poukázali na to v pondelok zverejnené predbežné údaje lotyšského štatistického úradu. Informoval o tom portál RTTNews.

Medziročná miera inflácie v pobaltskej krajine dosiahla v apríli 3,9 % po 3,3-percentnom raste spotrebiteľských cien v marci. Aprílová inflácia je tak najvyššia od augusta 2023, v ktorom dosiahla 5,4 %.

Dôvodom bolo najmä zrýchlenie rastu cien potravín a nealkoholických nápojov. Tie sa zvýšili o 7,3 % po tom, ako v marci vzrástli o 6,4 %, výraznejší rast než v marci zaznamenali aj ceny oblečenia. Ceny utilít rástli stabilným tempom, a to o 1,2 %.

V separátnej správe štatistický úrad zverejnil vývoj zahraničnoobchodnej bilancie za marec. Ako uviedol, obchodný deficit sa v danom mesiaci zvýšil na 272,7 milióna eur z 251,9 milióna eur v marci minulého roka. Ako export, tak import rástli o viac než 8 %.